Strona 1 z 1

Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

: 09 sty 2007, 13:41
autor: SŁOWIANIN
Witam. Jak już wspomniałem w temacie "Oznaczenia amunicji" w wątku tym możecie zamieszczać zdjęcia co ciekawszych egzemplarzy pozyskanych łusek różnego typu. Profesjonalny opis i zdjęcie dobrego formatu przyczynią się do powstania całkiem ciekawej bazy danych, w której będzie można sprawdzić i odczytać co w ziemi siedzi. Zobaczymy co tam chowacie po szufladach :). Powodzenia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

...więcej fotek z opisem niebawem, miłego oglądania.

: 24 lip 2007, 17:19
autor: marasxt
Ostatnio wykopały mi się łuski i pociski od ruskiego Berdana 10,75x58r. Nie wiem co o tym myśleć bo znalazłem je w pobliżu pilskich drugowojennych okopów. Czy sowieci używali w 1945 roku 60-letniej broni, którą tak naprawdę to podczas I wojny zastąpili mosinem.

Obrazek Obrazek Obrazek

: 29 mar 2008, 17:13
autor: Tryk
To moje znalezisko z podwórka:

Obrazek

Łuska

: 03 lut 2013, 10:45
autor: WERWOLF 1945
A to łuski z mojej kolekcji znalezione w twierdzy Piła...

Obrazek

Łuski z literami TV (Totenkopf) były przeznaczone dla jednostek Totenkopfverbande SS (SS-TV), czyli "ochrony" obozów koncentracyjnych. Naboje TV miały mniejszą ilość prochu, gdyż nie przewidywano ich użycia na duże dystanse, nie była też potrzebna ogromna moc obalająca, strzelano raczej z bliska do całkowicie bezbronnych więźniów. Ale co te naboje robiły w Pile? i w jakim roku były wystrzelone? (znalezione od strony Jeziorek) 39, 45? Raczej wystrzelono je na początku wojny bo w końcowej fazie Niemcy używali amunicji stalowej z powodu kryzysu spowodowanego wojną. Czy w Pile lub w okolicach był przed wojną jakiś mały obóz koncentracyjny?

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

: 07 lut 2013, 22:32
autor: adam
Piła stała obozami, a to jenieckie a to przejściowe.

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

: 09 lut 2013, 14:13
autor: WERWOLF 1945
O tych obozach to wiem ale chodziło mi o obóz koncentracyjny dla - Więzniów politycznych, żydów, kryminalistów lub przeciwników idei Trzeciej Rzeszy i itp. ale dzięki :P
Do galerii dodam jeszcze zdjęcie 3 łuseczek od polskiego mausera, oczywiście z Piły...

Obrazek

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

: 09 lut 2013, 19:57
autor: maritim
Co do kwestii poruszonej przez Werwolfa nie wydaje się aby istniał w Pile obóz koncentracyjny lub obóz zagłady. Obozy które były - przejściowe i pracy - chroniły raczej jednostki policyjne. Raczej nie zajmowała się tym SS.
Jeśli chodzi o różnorodność oznaczeń amunicji spotykanej w Pile to jak myślę jest to dobry przykład ilustrujący trudne położenie w jakim były Niemcy w roku 1945. Problemy w zaopatrzeniu w amunicję widać właśnie w jej dużym zróżnicowaniu; trudno czasem o łuski pochodzące z jednej serii produkcyjnej, znalezione w jednym miejscu... Widać że czyścili magazyny ze wszystkiego co było. Stąd np. polskie zdobyte w '39 jak również produkowane pod okupacją np. w Skarżysku oraz czeskie z zakładów w Pradze i Brnie.

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

: 09 lut 2013, 21:16
autor: Stolper
Przez krótki okres SS-mani pilnowali polskich więźniów z obozu znajdującego się na terenie zakładów Ludwig Hansen & Co. Prawdopodobnie to również SS dozorowało przetrzymywanych na lotnisku więźniów kryminalnych.

Pozdrawiam,
MK

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

: 10 lut 2013, 11:31
autor: WERWOLF 1945
Maritim czy mógłbyś napisać jakie to jednostki policyjne? i dlaczego przypuszczasz że te polskie łuski zostały zdobyte w 39 przez Niemców?
PS. Łuski znalezione nie daleko Polskiej placówki celnej z 1939 przed Jeziorkami gdzie zgiął prawdopodobnie pierwszy Polski żołnierz w działaniach wojennych II wojny światowej "Kapral Piotr Konieczka''.

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

: 10 lut 2013, 22:40
autor: maritim
Trudno powiedzieć kto zajmował się "ochroną" obozów w Pile, to pytanie dla ekspertów, wymagające zbadania. Skoro raczej nie była to TV SS to pewnie jedna z wielu jednostek policyjnych np. Schutzpolizei-Schupo albo jakaś formacja wojskowa.
Jeśli Twoje łuski pochodzą z Jeziorek bardzo prawdopodobne, że należały do polskich obrońców granicy. Jednak przedwojenne polskie łuski 7,92 (jak również produkowane w Polsce pod okupacją) spotyka się również w innych rejonach Piły, na stanowiskach obronnych z 1945 r.
Jak już wspomniałem pod koniec wojny Niemcy zmagali się z ogromnymi brakami w zaopatrzeniu, sytuację starali się ratować m.in wyposażając oddziały Volkssurmu w zdobyczną broń. Stąd w naszych okolicach znaleźć można łuski francuskiego MAS-a a nawet amerykańskiego Garanda, choć w tym drugim przypadku niewykluczone, że były użyte przez Rosjan, ponieważ ta broń była dostarczana w ramach Lend Lease...

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

: 10 lut 2013, 23:21
autor: adam
Z relacji osób, które przeszły przez obóz przejściowy w Pile wiem, że wśród obsługi byli m.in. Ślązacy a trafiali się i Francuzi, jednak co to były za formacje osoby te tego nie wiedzą.

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

: 25 sie 2013, 13:52
autor: Kanclerz
Taka ciekawostka, łuska mauser(?) znaleziona niedaleko Piły. Z innego forum wiem, że jeszcze kilka sztuk znaleziono w naszym regionie.

Obrazek