Okopy na trasie Dobrzyca-Skórka

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
maverik
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2006, 22:25
Lokalizacja: okolice

Okopy na trasie Dobrzyca-Skórka

Post autor: maverik »

Witam, czy ktoś może wie czy okopy które rozciągają się za Dobrzycą w kierunku Skórki były obsadzone czy tylko utworzone? Długość ich jest dość pokaźna? Zaczyna się po prawej stronie drogi Dobrzyca-Skórka po jakiś 300m przecina ją i odbija w lewo w las i tam długość jest już co najmniej ok 1,5km?
marcinucha
Posty: 17
Rejestracja: 19 mar 2007, 20:56
Kontakt:

Re: Okopy na trasie Dobrzyca-Skórka

Post autor: marcinucha »

Bardzo dobry temat. Sam chętnie się tego dowiem. Będę wdzięczny również za jakieś szczegóły ewakuacji Niemców w lutym 1945 z Piły. Chodzi mi właśnie o ich ucieczkę lasem między Skórką i Dobrzycą.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Okopy na trasie Dobrzyca-Skórka

Post autor: dudi »

Czy są jakieś mapy okopów w okolicy Piły?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3328
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Okopy na trasie Dobrzyca-Skórka

Post autor: Krzysztof Ju »

Jak pisałem w podstawówce pracę na temat działań wojennych w Pile 1945 roku, to natknąłem się na mapkę w jednym z zeszytów Rocznika Nadnoteckiego, która mogła zawierać oznaczone linie umocnień. Ale to było tak dawno temu, że być może pomyliłem linie umocnień z orientacyjnymi pozycjami obronnymi jak widać na mapce na tej stronie. Na wspomnianej stronie podane są też źródła, gdzie być może znajduje się mapka. Tylko czy są to wszystkie źródła? W czytelni biblioteki na Buczka poproś bibliotekarzy o pomoc w znalezieniu wszystkich tekstów i map dotyczących Festung Schneidemuhl.

Poza tym w czytelni Dawnej Piły widać niepodlinkowaną drugą część tekstu "Twierdza Schneidemühl" z następującym lidem: "Krótkie, aczkolwiek kompletne omówienie umocnień Twierdzy wraz z fotografiami autorstwa Pawła Czyżykowskiego i Artura Szklarka". Czy redakcja portalu planuje odkurzyć temat wykorzystując możliwości Google Maps lub WikiMapia?
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 322
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Okopy na trasie Dobrzyca-Skórka

Post autor: czeslaw »

Zapewne chodzi Ci o Roczniki Nadnoteckie 1/1966 oraz 1/1978 (chyba). Niestety mapki zawierają poglądową sytuację na froncie z zaznaczonymi kierunkami natarcia armii czerwonej oraz numerami jednostek nacierających. Mapa umocnień nie istnieje (chyba, że w jakimś niemieckim archiwum w co wątpię). Co do linii umocnień wokół Piły, pracujemy nad tematem. Nanosimy stanowiska i okopy na GPSa. Niestety ze względu na ich dużą ilość trochę nam zejdzie zanim to zakończymy. Na tą chwilę mamy naniesione współrzędne wszystkich bunkrów oraz kilkadziesiąt stanowisk (obu walczących stron) i okopów. Zamiarem naszym jest po zakończeniu prac wrzucenie wyników w postaci mapy na stronę, ale to trochę potrwa, jak już pisałem. Pozdrawiam.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Okopy na trasie Dobrzyca-Skórka

Post autor: dudi »

A ja chodzę z mapą topograficzną wojskowo/leśniczą. Są na niej naniesione wszystkie drogi leśne. Chodzę po okopach i nanoszę je na mapę. Ciężka praca ale efekty pomału wychodzą. Same okopy układają mi się w jakiś sensowny wzór ale to dopiero początek długiej drogi.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3328
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Okopy na trasie Dobrzyca-Skórka

Post autor: Krzysztof Ju »

No to wystarczy połączyć siły i opracujecie konkretną mapę umocnień wojennej Piły :) Gdy pisałem pracę jakieś 15 lat temu to też zacząłem robić mapę zaczynając od pozostałości po okopach między Dołkami a Piaskami (poza tym w okolicach punktu B są fundamenty budynku, ale nie wiem czy związane są z wydarzeniami 1945 roku), za mieczami przy drodze do Krajenki i przeszkód przeciwpancernych w południowo-wschodniej części Piły, ale później zainteresowanie historią zeszło na drugi plan i pomysł porzuciłem.

Co do Google Maps lub WikiMapii, to doprecyzuję, że mam na myśli możliwość rysowania linii i zaznaczania obiektów punktowo lub obszarowo.

A żeby Wasza praca miała szersze zastosowanie niż naukowe, to może warto zaproponować wycieczki szlakiem Twierdzy Piły? Coś podobnego zrobiono na lotnisku niedawno.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się